Czy podczas epidemii możliwe jest podpisanie umowy notarialnej?

21 października 2020
0 komentarzy
Czy podczas epidemii możliwe jest podpisanie umowy notarialnej?

Wiele firm ograniczyło tymczasowo korzystanie ze swoich usług podczas pandemii koronawirusa. Najczęściej wynikało to z rozporządzeń rządu bądź ze zmniejszonego popytu na dane usługi. Kancelarie notarialne również musiały dostosować się do nowej rzeczywistości.

Koronawirus spowodował, że korzystanie z części usług notarialnych jest ograniczone bądź niemożliwe. Obecnie deweloperzy korzystają z zaufanych notariuszy, aby transakcje z klientami zostały przeprowadzone. Wiele kancelarii pracuje jednak w innym trybie niż dotychczas. Z informacji od Krajowej Rady Notarialnej wynika, że to notariusz podejmuje decyzję, czy na okres epidemii zamknie swoją kancelarię czy też dalej pozostanie ona otwarta. Taka osoba przed podjęciem decyzji powinna zastanowić się i przemyśleć jakie ekonomiczne skutki mogą wyniknąć z zamknięcia kancelarii. Powinno również wziąć się pod uwagę obowiązek zapewnienia dostępu do świadczenia podstawowych usług notarialnych, a także sprawnego działania w przypadku takich sytuacji, które należy jak najszybciej rozwiązać.

Polski Instytut Notarialny zgadza się z decyzją Krajowej Rady Notarialnej, aby pozostawić notariuszom prawo do decydowania o zamknięciu kancelarii. Takie działanie jest uzasadnione, gdy dana osoba czuje, że świadczone przez nią usługi zwiększają możliwość zarażenia się wirusem. Sytuacja rodzinna, stan zdrowia czy też brak pracowników również można uznać jako ważny powód, aby czasowo zamknąć kancelarię. Należy pamiętać, że przed wprowadzeniem nowych zasad należy zamieścić wszelkie informacje na stronie kancelarii oraz w jej siedzibie.

Notariusz może świadczyć swoje usługi osobie, która została zakażona koronawirusem, ale musi pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie jak i swoim pracownikom, aby nie doprowadzić do rozpowszechnienia wirusa. Świadczone działania mogą zostać przerwane przez inspektora sanitarnego jeśli uzna, że istnieje zagrożenie. Może również poprosić notariusza o udzielenie informacji o osobie zakażonej – nie obowiązuje wtedy notariusza tajemnica notarialna.